Jaké jsou krátkodobé účinky?
Crack způsobuje krátkodobé intenzivní omámení, které je okamžitě následováno opačnými stavy: intenzivní depresí, podrážděností a touhou po další dávce drogy. Lidé, kteří ho užívají, nedokáží řádně jíst a spát. Mohou se potýkat s extrémně zvýšenou srdeční frekvencí, svalovými záchvaty a křečemi. Droga může v lidech vyvolávat paranoiu*, hněv, nepřátelské chování a úzkost – a to dokonce i ve chvílích, kdy nejsou pod jejím vlivem.
Bez ohledu na množství užité drogy nebo četnost jejího užití, zvyšuje crack u uživatelů riziko infarktu, mrtvice, záchvatů nebo selhání dýchacího systému, což může ve všech případech skončit náhlou smrtí.
Kouření cracku má i další zdravotní rizika. Crack je často míchán s jinými látkami, které při hoření produkují toxické výpary. Protože kouř cracku rychle ztrácí na účinnosti, jsou crackové dýmky obvykle velmi krátké. Držení rozpálené dýmky mezi rty často způsobuje jejich rozpraskání a tvorbu puchýřů, známé jako cracková ústa.
Jaké jsou dlouhodobé účinky?
Vedle běžných rizik spojených s užíváním kokainu může crack způsobovat závažné dýchací potíže, jako například kašel, dýchavičnost, poškození plic a krvácení. Dlouhodobé účinky zahrnují vážné poškození srdce, jater a ledvin. Závislí mají také zvýšené riziko infekčních chorob.
Dlouhodobé každodenní užívání může vést k nedostatku spánku a ztrátě chuti k jídlu, což může vyústit v podvýživu. Kouření cracku může také způsobit agresivní a paranoidní chování.
Protože kokain ovlivňuje způsob, jakým mozek zpracovává chemické látky, potřebuje člověk větší a větší dávky, jen aby se cítil „normálně“. Uživatelé, kteří se stali závislými na kokainu (stejně jako je tomu u dalších drog), ztrácejí zájem o jiné oblasti života.
Ukončení opojení způsobené touto drogou bývá doprovázeno těžkými depresemi, které se prohlubují s každým dalším vysazením drogy. To může uživatele dovést až do bodu, kdy je ochoten udělat cokoliv, jen aby drogu získal – včetně vraždy. Nepodaří-li se mu crack získat, deprese se může zintenzivnit natolik, že závislého dožene k sebevraždě.
* paranoia: podezírání, nedůvěra či strach z ostatních lidí
”Jediná věc, na kterou jsem celou dobu myslel, byl crack. A jakmile mi někdo kousek nabídl, okamžitě jsem po tom skočil a vzal si. Je to jako nabídnout hladovějícímu muži, který navíc ušel desítky mil, krajíc chleba. Věci pro mě dospěly do kritického stádia, když jsem po několik týdnů kouřil takřka bez přestávky. Jednoho dne jsem se rozhodl, že mám dost – už jsem takhle dál nedokázal žít. A pokusil jsem se o sebevraždu. Budu to muset zkusit a bojovat. Doufám, že se ve mně probudí pud sebezáchovy.“
John
”Do penze jsem odcházel jako úspěšný výkonný ředitel firmy, vychoval jsem dvě dcery, které úspěšně dokončily vysokou školu a těšil jsem se na svůj zasloužený odpočinek. Můj rozlučkový večírek však byl začátkem pětiletého pobytu v pekle. Právě na něm jsem se poprvé setkal s crackem. V následujících pěti letech jsem přišel o domov, manželku, veškeré své finanční zdroje, zdraví a téměř i o život. Také jsem strávil dva roky ve vězení.“
William